Facebook SmartArcticFox

O nás

 

Jmenuji se Filip Souček. Před několika lety jsem založil norsko - rybářský projekt SAF, který vzniknul na základě mého cestování po světě a mnohaletého života v Norsku. Dnes se aktivně živím službou rybářského průvodce na místních lososích řekách a moři. Pronajímám několik kvalitních rybářských kempů v oblasti středního Norska a zabývám se internetovým prodejem rybářského vybavení, které osobně testuji.
Kontakt

ČR: (+420) 604 387 776
NO: (+47) 967 406 53

smartarcticfox@gmail.com

 TURISTIKA NORSKO

Trollstigen / Trolí stezka

Norsky Trollstigen, česky Trolí stezka. Turistická atrakce, vyhlídka, pro někoho možná závrať. Místo, které byste na své cestě středním Norskem rozhodně neměli vynechat. Jedenáct zatáček v opravdu strmém stoupání vás rozehřeje i v autě!
 
Po staletí využívaný průsmyk sloužil jako pěší obchodní cesta. Obtížné propojení sousedních údolí a fjordů dostalo před 2. světovou válkou v roce 1936 podobu malé nebezpečné silničky. Pod tíhou četných sesuvů a erozí prošel Trollstigen řadou stavebních úprav. Díky tomu je dnes Trolí stezka relativně bezpečným místem s příjemně promyšleným zázemím pro turisty z celého světa.
 
Ačkoli vás může onen turistický věhlas trochu dusit, není proto mnoho důvodů. Existuje totiž celá řada způsobů jak si toto zvláštní místo užít, vychutnat, nafotit nebo zkrátka uložit do srdce, kde nezůstane jen jako splněný úkol.


Údolí řeky Eiry / jezero Eikesdalvatnet / horská přehrada Aursjøen

Autotrasa, kterou rozhodně nesmíte vynechat, začíná ve vesničce Eresfjord, vede dál údolím průzračné řeky Eiry a pokračuje podél jezera Eikesdalvatnet. Na konci jezera se trasa odklání do malebného údolí a kopíruje prameny řeky Eiry.

Zásadní zlom tohoto jedinečného autovýletu začíná koncem asfaltové silnice a následnou vstupní závorou do přírodní rezervace*. Prašná cesta se pak klikatí strmou horskou stezkou k přehradě Aursjøen a dál přes několikakilometrové horské plató modelované zajímavým horským říčním systémem složeným z původního jezera Torbuvatnet, dlouhé přehrady Langvatnet a menší vodní přehrady Holbuvatnet.

Právě zde se hrana náhorní plošiny řítí do strmého údolí horské říčky Littledalen. Ta se vtéká do moře v těsné blízkosti městěčka Sunndalsøra, stejně jako zde končí popisovaná vyhlídková autotrasa. Šťastnou a nezapomenutelnou cestu přejeme, jezděte opatrně!

*(elektronická závora / platba kartou / 100,- NOK / auto)


 Åndalsnes / Romsdalseggen


Atlantická cesta / The Atlantic Route


Moldefjord


Route 258

NAŠI PARTNEŘI

partners1 partners2partners3partners4partners5partners6partners7